OS (isletim Sistemleri) » *nix

vmware sanal linux sunucularda 4 partition ı dolan diskleri genişletmek

http://forum.whmdestek.com/

Go Back   WHM/cPanel Support Platform » Türkce » Teknoloji » OS (isletim Sistemleri) » *nix

Reply

LinkBack Thread Tools Display Modes
Old 29. March 2016
baracuda's Avatar
Administrator

baracuda has a reputation beyond reputebaracuda has a reputation beyond reputebaracuda has a reputation beyond reputebaracuda has a reputation beyond reputebaracuda has a reputation beyond reputebaracuda has a reputation beyond reputebaracuda has a reputation beyond reputebaracuda has a reputation beyond reputebaracuda has a reputation beyond reputebaracuda has a reputation beyond reputebaracuda has a reputation beyond repute
vmware sanal linux sunucularda 4 partition ı dolan diskleri genişletmek

Aslında nadirende olsa bu tip bi durum sanal makinalarla uğraşan herkezin başına gelebilmektedir.

Özellikle sürekli büyüyen diskler bu duruma yol açmaktadır.
Örneğin bir sanal makinanız var ve sda1 sd2 şeklinde standart partitionları var ancak disk bitti ve siz diskini yükselttiniz. ama bi daha bitti yine yükselttiniz böylece sda3 ve sda4 ü de kullandınız .

Bu durumda yine diskiniz dolar ve yükseltmek isterseniz işletim sisteminiz size you must delete some partition and add an extended partition first diye bir uyarı verecektir.

Bu durumda aşağıdaki adımları uygulayarak diskinizi büyütebilirsiniz.
Ben örneği LVM disk için veriyorum ve Centos işletim sistemli vmware üzerinde kurulmuş bir sanal makinadır.

Genelde ayarlar birbirine benzerler fakat bağzı özel komutlar yada tanımlamalar farklı olabilir, bu sebeple ne yaptığınızı bilmiyorsanız, yapmayın )

Öncelikle vmware vsphere client üzerinden sunucunuza bağlanıp ilgili makinaya sağ tık edit setting bölümünden disk e gelip diskinizi daha yüksek bir boyuta alıp, ok ile yeni ayarlarınızı onaylayınız.

Burda en önemli yardımcımız gparted işletim sistemi. Bunu GParted -- Download bu bölümden indirebilirsiniz.
iso dosyasını sanal makinanıza mount edip, açılışta boot edecek şekilde ayarlayınız. böylelikle gparted ın boot ekranına ulaşabilirsiniz.

ilk bölümde size configuring console-data tercihinizi soracaktır.
Don't touch keymap seçeneği ile geçiniz.

daha sonra which language do you prefer ? ile dil tercihinizi soracaktır.
31 yazıp türkçe seçelim

gparted ın ana ekranına gelmiş olmanız gerekir.
Burda sda1
sda2
sd3
sda4 olarak disklerinizi görebiliyor olmanız gerekir.
birde yukarda ayrılmamış boş alan görmeniz gerekir. Bu boş alan biraz önce sanal makinanızın disk boyutunu yükseltirken verdiğiniz boş alandır.

Şimdi bu boş alanı hangi diske mount edeceğinizin tercihi size kalmış ben genelde sda3 ü kullanırım dolayısıyla /dev/sda3/ ü seçip boyutlandıra tıklayın açılan pencereden sarı barlı bölümü sonuna kadar (sağa doğru ) çekip bırakın. boyutlandır a basın ve yukardan apply a basıp gparted dan çıkın.

mount ettiğiniz gpated isosunu iptal edip harddiskten boot edecek şekilde düzeltin.

Sonra işletim sistemi açıldıktan sonra root olarak login olun

Aşağıdaki ayarlar standart bir plesk panel kurulu centos 6.5 sunucu komutlarıdır (sizin işletim sisteminiz yada kontrol panelinize göre değişiklik gösterebilir)

fsidk -l ile diskin büyüdüğünü görebilirsiniz.

lvextend -l +100%FREE /dev/vg_server/lv_root

resize2fs /dev/vg_server/lv_root

df -h

Artık diskiniz sda3 deki boş yeri tekrar hesaplayıp dahil etti ve diskiniz büyüdü.

Ücretli Teknik Destek İçin özel mesaj atınız.

** Hp DL380/ G7 E5645 Six Core x2 Socket **
10 K Sas Diskli - Raid 50 Yapısıyla
Ücretsiz Haftalık Yedekli VDS serverlar
25 $ dan başlayan fiyatlarla, sunulmaktadır.

Talep için lütfen özel mesaj gönderin.
Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!Spurl this Post!Reddit! Wong this Post!
Reply With Quote
Reply

« Centos HDD Kurulum | - »

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules