Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: multiboot ile arşiv multi boot işletim sistemleri

Administrator baracuda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Thanks
    0
    Beğenilmiş
    0
    Tecrübe Puanı
    100000

multiboot ile arşiv multi boot işletim sistemleri

İnsanın canı yanmayınca araştırıp bulmuyor ne yazıkki sanırım ihtiyaç buluşların temelinde yatıyor.

Bu gün aklıma yine bi fikir düştü ( düşmez olaydı 4 saattir uğraşın sonunda beynim ha patladı ha patlayacak ) elimde bi usb bellek ve tonla çeşit .iso dosyası var nabarım nasıl yaparımda bu iso dosyalarını cd gibi usb den boot ederim (hani arşivimdeki isolardan kurtulup her yere tek bi bellekle gidip olayı çözücem. yok dc ye git onun cdsini çıkar bunun cdsini tak harici cdroom u çıkar flopy i tak falan filan uğraşmayım diye .... ) tonla iso bana bakıyor ben deli gibi araştırmaya girdim.

Balatayı sıyırmak üzereyken sonunda aradığımı buldum.
    Dedimki peki bunu buldum paylaşmamak ihanet olur buyrun burdan yakın

Örneğin sürekli işletim sistemleriyle programlarla filan uğraşıyorsunuz ( benim gibi ) elinizde bi ton arşiv var ama hepsi ayrı ayrı cdlerde zaman zaman yanınıza harici cdroom filan taşıyorsunuz hatta bu programların bi kısmı boot edilerek açılması gerekiyor. Örneğin xp kuracaksınız ama aynı zamanda arşivinizde vmware inde boot dosyasının olmasını istiyorsunuz hatta abartıp bide centos olsun bide knoppix olsun bide bide bide diye giderken karşınıza milyon tane sorun ve olmaz hayır olamaz diyen onlarca adam çıkıyor. Ama olur oluyor....

öncelikle burdan yumi programını indiriyoruz.
    http://www.pendrivelinux.com/downloads/MultiBootISOs/MultiBootISOs-v0.3.exe
    daha sonra programı çalıştırıyoruz
    usb bellek driver fomasyonunu seçip listeden try an unlisted iso yu seçip browse bölümünden .iso uzantılı dosyanzı şeçiyorsunuz ve create e basıp bekliyorsunuz bu işlem sonunda iso dosyanızı usb diskinize aktarıyor ve buna bir boot menüsü içinde yer atıyor. sonra başka bir iso dosyanızı atıyorsunuz onuda menüye ekliyor sonra başka sonra başka derken usb diskiniz doluyor

Daha sonra usb belleğinizi makina açılırken boot ediyorsunuz ve karşınızda usb belleğinizde olan bütün iso dosyaları mevcut evet burdan örneğin xp kurulumu yapacaksınız xp nin isosunu seçiyorsunuz ve sanki makinanıza xpnin cd sini takmış gibi kuruluma başlıyorsunuz.

Programcının tanımıyla çalışma prensibi:
    How YUMI Works:
    YUMI utilizes a Syslinux MBR to make the chosen drive bootable. Distributions are extracted using 7zip to the multiboot folder on the USB device, and a custom syslinux.cfg file along with distro independant configuration files are used to boot each distribution. Grub4DOS grub.exe may also be used to boot ISO files directly.

Biz yaptık oldu hayırlı olsun
    Bir kisinin ki yardimcisi Allah ola, Var kiyas eyle ol ne sah ola!.

Ücretli Teknik Destek İçin özel mesaj atınız.

** Hp DL380/ G7 E5645 Six Core x2 Socket **
    10 K Sas Diskli - Raid 50 Yapısıyla
    Ücretsiz Haftalık Yedekli VDS serverlar
    25 $ dan başlayan fiyatlarla, sunulmaktadır.

Talep için lütfen özel mesaj gönderin.

Administrator KLAMP - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Thanks
    0
    Beğenilmiş
    0
    Tecrübe Puanı
    100000
    paylaşımınız için teşekür ediyoruz çeşitli forumlarda konusu mevcut zaten ancak anakartınızda usb boot özelliği yoksa boot edemiyosunuz , zaten her anakartta usb boot özelliği olmuyor malesef

usb flash bellek ile örneğin mini book bilgisayrların cd sürücüsü olmuyor genellikle mini book bilgisayralara format atmakta mükemmel bir yöntem denilebilir ihtiyaç alanlarınıza görededeğişir tabi : )

http://www.pcnet.com.tr/forum/windows-xp/186689-xp-ye-flash-diskten-format-atmak-3.html

http://www.wardom.com.tr/usb-flash-bellekten-format-atmak-cdye-son-t276314.html
    Konu KLAMP tarafından (04.Temmuz.2011 Saat 03:41 ) değiştirilmiştir.

Administrator baracuda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Thanks
    0
    Beğenilmiş
    0
    Tecrübe Puanı
    100000
    Şimdi burda önemli olan hususlar şunlar.

1. si yeni çıkan boardlar özellikle sunucu boardlarının neredeyse tamamı usb boot özelliğiyle geliyor.
    2. husus bu tip programların kullanılması biraz zor ve sıkıntılı
    3. belirttiğim programın yazarı ile vmware in booter ı aynı kişi bu sebeple bu adamın işi boot olayı
    4. husus her işletim sisteminin boot algılaması farklıdır örneğin windows 2003 ün bootu için kullandığınız sistem centos un bootu ile aynı olmaz bu programda işletim sistemine göre boot yapabilirsiniz.
    5. husus ve asıl en önemli husus programın birboot listesi olması bu şekilde multi boot yapabiliyorsunuz diğer programlarda 1 işletim sistemini boot edebiliyorken bu programda örneğin 20 farklı sistemi boot edebiliyorsunuz. Buda aynı usb diskin içinde örneğin 2003 2000 xp win7 centos vmware mikrotik vb birden fazla ve birbrinden farklı sistemi depolayıp boot edebilmeyi sağlıyor.
    Bir kisinin ki yardimcisi Allah ola, Var kiyas eyle ol ne sah ola!.

Ücretli Teknik Destek İçin özel mesaj atınız.

** Hp DL380/ G7 E5645 Six Core x2 Socket **
    10 K Sas Diskli - Raid 50 Yapısıyla
    Ücretsiz Haftalık Yedekli VDS serverlar
    25 $ dan başlayan fiyatlarla, sunulmaktadır.

Talep için lütfen özel mesaj gönderin.

Atari
    Thanks
    0
    Beğenilmiş
    0
    Tecrübe Puanı
    0
    Teşekkürler Güzel Bilgiler benimde işime yaradı.

Atari
    Thanks
    0
    Beğenilmiş
    0
    Tecrübe Puanı
    0
    I just stumbled upon your post and wanted to say that I have really enjoyed reading your blog posts.i have red your blog and wish it again.
    Konu Wilkinson25 tarafından (27.Ocak.2014 Saat 09:06 ) değiştirilmiştir.