Go Back   WHM/cPanel Support Platform » Türkce » Teknoloji » OS (isletim Sistemleri)

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 23. January 2010
baracuda's Avatar
baracuda baracuda is offline
Administrator

baracuda has a reputation beyond reputebaracuda has a reputation beyond reputebaracuda has a reputation beyond reputebaracuda has a reputation beyond reputebaracuda has a reputation beyond reputebaracuda has a reputation beyond reputebaracuda has a reputation beyond reputebaracuda has a reputation beyond reputebaracuda has a reputation beyond reputebaracuda has a reputation beyond reputebaracuda has a reputation beyond repute
Vmware ESXi 4.0 Kurulumu

Selam,

Nezamandır aklımdaydı bi fırsatını bulup makaleyi hazırlayamadım, bu günde cumartesi halka hizmet hakka hizmettir dedik fırsattan istifade size vmware esxi 4.0 ın kurulumunu anlatıcam.

Bilindiği gibi vmware sanallaştırma yazılımıdır. Peki sanallaştırma nedir ?
Sanallaştırma yüksek kapasiteli serverların parça parça bölünerek bir makinanın içinde birden fazla makina barındırılmasına imkan veren sistemleri ifade etmektedir. Sanallaştırma ile neler yapılabilinir ?
Sanallaştırma yazılımları kullanılarak elinizde bulunan sunucuyu tekrar tekrar elektrik donanım ve hizmet maliyetlerine girmeden birden çok cihazı barındırabilmemize imkan sağlamaktadır. Örneğin 1 linux birde windows işletim sistemli 2 sunucunuz var bu iki sunucu için ayrı ayrı donanım ve elektrik masraflarına girmek zorundasınız ancak sanallaştırma sistemleri bunu tek makina altında toplamaktadır hatta çok ileri düzeyde 10 15 cihazı bir araya getirmeniz mümkündür bu durumda hem donanım hem elektrikten nekadar tasaruruf ettiğinizi anlatmama gerek bile yok.

Ben genelde sanallaştırma için kullandığım cihazlarda standart aşağıdaki konfigurasyonu kullanıyorum ancak siz farklı konfigurasyonları tercih edebilirsiniz, burdaki en önemli nokta vmware her donanımla uyumlu değildir bu sebeple donanımı almadan önce vmwarein whitebox denilen desteklenen ürünler sayfasını bu linkten kontrol etmeniz gerkir. ESX / ESXi 4.0 Whitebox HCL bu linkte yeşil ok olan cihazlarda sorun yaşanmamaktadır ancak turuncu ok olan cihazlar desteklenmektedir fakat çeşitli sıkıntılar çıkabilmektedir anlamını taşır.

Standart kullandığım konfigurasyon:
i7 920 8 mb önbellekli intel işlemci
Asus P6T ana kart
12 gb (6X2) 1600 mhz kingston DDR ram
5 adet 320 gb western digital sata disk
1 adet lg dvd writer
Asus T55 çift power supply destekli 650w server ATX TOWER kasa
Intel EXPI9301CTBLK CT ( En önemli hususlardan biri eternet kartıdır, uyumsuz olursa kurulum esnasında lvdriver load hatasına düşersiniz )

Konfigurasyonunuz kuruluma hazırsa vmware kurulu çocuk oyuncağı denilecek şekilde basittir. Yapmanız gereken önce https://www.vmware.com/tryvmware/?p=vsphere&lp=default adresinden vmware 4 esxi versiyonunu indirmektir. Ancak öncelikle üye olmanız gerekli çünki email adresinize ürün şifresi gelecektir. Üye oldunuz ve ürünü indirdiniz nero yada benzer bir cd yazım aracıyla iso dosyanızı cd ye yazdırıyorsunuz ve kurulum cdniz hazır. ( unutmadan vmware 64 bit işlemci desteği istemektedir. )

Peki vmware ücretlimi ? evet ücretli sürümleri var ancak bu aralar piyasada garip şeyler oluyor ve herkez ürünlerinin ücretsiz sürümlerini çıkarmaya başladı. Bu sebeple vmware in ESXİ versiyonlarını ücretsiz kurup sorunsuzca kullanabiliyorsunuz.

Vmware in piyasadaki rakipleri microsoft, zen, virtuozzo şeklinde sıralanmakta nerededeyse tamamını denedim ancak bunların içinden vmware e rakip sadece zen olabilir. Birde diğer sistemlerle vmwarein farkı vmware sunucunuzdaki donanımları paylaştırır diğer sistemler ise sadece işletim sistemlerini paylaştırma mantığıyla çalışır bu sebeple çeşitli sıkıntılar doğurmaktadır.

Kurulum:

Kurulum cdnizi iso olarak cdye bastırdıktan sonra makinanıza takın bilgisayarınızı başlatıp biosa giriş yapın. 1. boot olarak cd room gösterip biosu kapatıp çıkın.

1. adımda karşınıza kurulum ekranı gelecektir bu bölümden enter a basarak kurulumu başlatıyoruz.

2. adımda vmware in hangi diske kurulacağı sorulacaktır bu bölümde kurmak istediğiniz diski seçin ( tercihen (en azından ben öyle yapıyorum ) vmwarein kurulacağı diski sadece vmware e bırakın yani o diske başka bir sanal makina kurmayın ) entera basın.

3. adımda kurulumu onaylamak için tekrar entera basın

4. adımda eğer herhangi bir hatayla karşılaşmazsanız kurulumun bittiğine dair bir ekran gelecektir kurulum cdnizi cd roomdan çıkarım entera basın cihazını resetlenecektir.

Makinanızın yeniden başlamasının ardından vmware işletim sisteminiz başlayacaktır karşınıza gelen ekrandan F2 tuşuna basıp gereken configurasyonu yapabilirsiniz, gereken konfigurasyonu yapmak için F2 ye basıyoruz.

vmware ilk girişinizde root parolası boş olacaktır bu sebeple güvenlik için girer girmez configure password bölümünden root şifrenizi oluşturun.

[SIZE=3]Configure Password: Yukarıda tamamladığımız gibi sistemimizde ki root kullanıcısı için parola belirleyebilir ya da daha önceden belirlemiş olduğumuz parolayı değiştirebiliriz
[/SIZE]

[SIZE=3]Configure Lockdown Mode: Bu seçenek ile VMware Infrastructure Client üzerinden root kullanıcısı ile bağlanılamamasını sağlayabiliriz. Güvenlik için sadece sistemleri izleyebilmeyi ve gerekli görülen müdahaleleri yapmayı sağlayan bir kullanıcı oluşturup root kullanıcısını kısıtlamakta fayda olabilir. ( lockdown modu disable etmezseniz uzak masaüstü bağlantısı yapamazsınız )[/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3][SIZE=3]IP Configuration: Bu seçenek ile sanallaştırma sunucumuz için elle ip verebiliriz. Varsayılan olarak bu kısım DHCP den ayarlarını alacak şekildedir. “Set static ip address and network configuration” seçeneğini space ile seçerek istediğimiz ayarlamaları yapabiliriz. Bu ip adresini daha sonra client makinemizden sunucumuza bağlanmak için kullanacağız. [/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3]DNS Configuration: Sistemimizin birincil varsa ikincil DNS ayarlarını ve sanallaştırma sistemimizin host adını bu bölümden ayarlayabiliriz. Ben sistem için testesxi.localdomain Host ismini kullandım. Gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra ok ile ayarlardan çıkmayı unutmayalım.[/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3]Reset System Configuration: Yapılan tüm sistem ayarlarını sıfırlayıp varsayılan sistem ayarlarının yüklenmesi için kullanılır.[/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3]Ayarlarınızı gerçekleştirdikten sonra esc ile konsoldan çıkış yapabilirsiniz. Bundan sonra uzakmasaüstü bağlantınızı yapabilmeniz için vmware makinanıza tanımladığınız ip adresinize xp vista windows7 gibi bir sistemi kullanarak explorerdan bağlanın örneğin http://11.11.11.11/ bu bölümden sunucunuza bbağlantı için kullanacağınız vsphere programını indirin ve kurun Bu program üzerinden vmware makinanıza bağlanıp sanal makinalarınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz. Vmware in bu konuda oldukça gelişmiş özellikleri vardır örneğin vmconverter programı ile çalışan bir windows sunucunuzun image ını alıp direk sanal makina açtırıp o sanal makinanın içine atabilirsiniz daha da güzel tarafı vmware eski sunucunuzun driverlarını sizin için yeni sunucuza uygun olarak ayarlamaktadır.[/SIZE]
[SIZE=3]veeam fast scp programı ile otomatik olarak günlük sanal sunucularınızın imagelarını aldırabilirsiniz.[/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3]Ve daha 1 milyon özelliğinin anlatımınıda daha müsait bir vakit bulduğumda yayınlayacağım, ancak şu anda vaktim bu kadarına yettiği için özür dileyerek kolaylıklar diliyorum.[/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
[/SIZE]

Ücretli Teknik Destek İçin özel mesaj atınız.

** Hp DL380/ G7 E5645 Six Core x2 Socket **
10 K Sas Diskli - Raid 50 Yapısıyla
Ücretsiz Haftalık Yedekli VDS serverlar
25 $ dan başlayan fiyatlarla, sunulmaktadır.

Talep için lütfen özel mesaj gönderin.
Reply With Quote
Old 23. January 2010
Onur Onur is offline
Peynir

Onur has a reputation beyond reputeOnur has a reputation beyond reputeOnur has a reputation beyond reputeOnur has a reputation beyond reputeOnur has a reputation beyond reputeOnur has a reputation beyond reputeOnur has a reputation beyond reputeOnur has a reputation beyond reputeOnur has a reputation beyond reputeOnur has a reputation beyond reputeOnur has a reputation beyond repute
Harika ve bazı kullanıcılar için en gerekli anlatımlardan biri olmuş. Elinize sağlık. +rep
Old 23. January 2010
baracuda's Avatar
baracuda baracuda is offline
Administrator

baracuda has a reputation beyond reputebaracuda has a reputation beyond reputebaracuda has a reputation beyond reputebaracuda has a reputation beyond reputebaracuda has a reputation beyond reputebaracuda has a reputation beyond reputebaracuda has a reputation beyond reputebaracuda has a reputation beyond reputebaracuda has a reputation beyond reputebaracuda has a reputation beyond reputebaracuda has a reputation beyond repute
onur selam rep için teşekkür ne zaman okudun valla felaket hızlısın daha yeni onayladım mesajı hemen 1 cevap var diye mesaj geldi

Ücretli Teknik Destek İçin özel mesaj atınız.

** Hp DL380/ G7 E5645 Six Core x2 Socket **
10 K Sas Diskli - Raid 50 Yapısıyla
Ücretsiz Haftalık Yedekli VDS serverlar
25 $ dan başlayan fiyatlarla, sunulmaktadır.

Talep için lütfen özel mesaj gönderin.
Reply With Quote
Old 23. January 2010
Onur Onur is offline
Peynir

Onur has a reputation beyond reputeOnur has a reputation beyond reputeOnur has a reputation beyond reputeOnur has a reputation beyond reputeOnur has a reputation beyond reputeOnur has a reputation beyond reputeOnur has a reputation beyond reputeOnur has a reputation beyond reputeOnur has a reputation beyond reputeOnur has a reputation beyond reputeOnur has a reputation beyond repute
Tamamını okumadım elbette, zaten bildiğim şeyler Kurulum kısmını ve açıklama kısmından birkaç yer okumam yeterli oldu.
Old 23. January 2010
ByCaN ByCaN is offline
Athlon

ByCaN is on a distinguished road
benimde tam istedigim şeydi
bulundugum herde Turk Telekom hizmet binası var (santral)
bunu degerlendirmeyi planlıyordum bu bilgi çok işime yarayacak teşekkürler
Reply With Quote
Old 25. January 2010
DevilMorgan DevilMorgan is offline
Athlon Dual Core

DevilMorgan has a reputation beyond reputeDevilMorgan has a reputation beyond reputeDevilMorgan has a reputation beyond reputeDevilMorgan has a reputation beyond reputeDevilMorgan has a reputation beyond reputeDevilMorgan has a reputation beyond reputeDevilMorgan has a reputation beyond reputeDevilMorgan has a reputation beyond reputeDevilMorgan has a reputation beyond reputeDevilMorgan has a reputation beyond reputeDevilMorgan has a reputation beyond repute
Çok güzel anlatım olmuş artı rep

bir çok kişi için yararlı olacağını düşünüyorum :p
bende ta nezmandır esxi 4,0 kurmuyordum . eski günleri hatırlattın

Last edited by DevilMorgan; 25. January 2010 at 20:31. Reason: karakter düzenleme
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules